Kulturdepartementets priser for barne- og ungdomslitteratur

Billedbokprisen (1990-)

1990 – Cecilie Løveid og Hilde Kramer for Lille Pille og lille Fille i den dype skogs teater
1991 – Kjell Aukrust, for Gurin med reverompa
1992 – Fam Ekman for Kattens skrekk
1993 – Gerhard Stoltz, for Tiden bor ingensteder
1994 – Karin Bang og Per Dybvig, for Katten på sjørøverøya
1995 – Håvard Rem og Harald Nordberg, for Tvillingbrødrene
1996 – Erlend Loe og Kim Hiorthøy for Den store røde hunden
1997 – Lars Elling for To og to
1998 – Svein Nyhus for Pappa!
1999 – Arne Ruset og Anne Kristin Hagesæther, for Over fjell, over hav
2000 – Hans Sande og Gry Moursund for Arkimedes og brødskiva
2001 – Tone Lie Bøttinger og Akin Düzakin for Min storebror Apen
2002 – Lars Fiske for Kom, så løper vi
2003 – Gro Dahle og Svein Nyhus, for Sinna mann
2004 – Øyvind Torseter for Klikk
2005 – Bjørn F. Rørvik og Per Dybvig for bøkene om Reven og grisungen
2006 – Stian Hole for Garmanns sommer
2007 – Hans Sande og Gry Moursund, for Slangen i graset
2008 – Stein Erik Lunde og Øyvind Torseter, for Eg kan ikkje sove no
2009 – Bjørn F. Rørvik og Gry Moursund, for Bukkene Bruse på badeland
2010 – Tore Renberg og Øyvind Torseter, for Gi gass, Ine
2011 – Ingvild H. Rishøi og Bendik Kaltenborn, for Pling i bollen
2012 – Kenneth Steven og Øyvind Torseter, for Historia om korleis hunden fekk våt snute
2013 – Gyrid Axe Øvsteng og Per Ragnar Møkleby for Førstemamma på Mars
2014 – Eli Hovdenak for Øya
2015 – Stian Hole for Morkels alfabet og Øyvind Torseter for Mulegutten
2016 – Gry Moursund for Tre biler og en død katt

Litteraturprisen (1990-)

1990 – Jostein Gaarder for Kabalmysteriet
1991 – Tor Fretheim, for Kysset som fikk snøen til å smelte
1992 – Klaus Hagerup for I går var i dag i morgen
1993 – Kjersti Scheen for Månefeen
1994 – Rune Belsvik for Dustefjerten og den store marsipanfesten
1995 – Per Knutsen for Rått parti
1996 – Bjørn Sortland for Love light
1997 – Rønnaug Kleiva for Ikkje gløym å klappe katten
1998 – Stein Erik Lunde for Eggg
1999 – Jon Ewo for Sola er en feit gud
2000 – Jon Fosse for Søster
2001 – Svein Nyhus for Lille Lu og trollmannen Bulibar
2002 – Endre Lund Eriksen for Pitbull-Terje går amok
2003 – Rune Belsvik for Dustefjerten og den store sommarferieturen
2004 – Harald Rosenløw Eeg for Yatzy
2005 – Hilde K. Kvalvaag for Nattsommarfugl
2006 – Marit Kaldhol for Kino. Noveller for ungdom
2007 – Hilde Hagerup for Bittet
2008 – Sverre Henmo for Natt på Frognerbadet
2009 – Lars Mæhle for Landet under isen
2010 – Marit Kaldhol for søkeord: ayotzintli
2011 – Harald Rosenløw Eeg for Gyldig fravær
2012 – Arne Svingen for Sangen om en brukket nese
2013 – Håkon Øvreås for Brune
2014 – Liv Marit Weberg for Jeg blir heldigvis ikke lagt merke til
2015 – Gro Dahle og Kaia Dahle Nyhus for Megzilla og Inga Sætre for Fyrvokterne
2016 – Torun Lian for Alice svømmer ikke